Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Katowickiej

Przygotowanie do małżeństwa

Odwiedziło nas:

Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Bieżący miesiąc
Dotychczas
51
222
739
4529
95116

Twój IP: 54.159.85.193
2018-05-23 05:28

Osoby w wolnych związkach

 

„Ryzykując zbytnie uproszczenie możemy powiedzieć, że żyjemy w kulturze, która wywiera na ludzi młodych presję, by nie zakładali rodziny ze względu na brak perspektyw na przyszłość. A ta sama kultura proponuje innym tak wiele opcji, że również oni są odwodzeni od założenia rodziny. W niektórych krajach, wielu ludzi młodych „często odkłada ślub z powodu problemów ekonomicznych, problemów z pracą bądź ze studiami. Czasem są to inne motywy, takie jak wpływ ideologii, które pomniejszają znaczenie małżeństwa i rodziny, doświadczenie niepowodzenia innych małżeństw, na które oni nie chcą się narażać, strach przed czymś, co uważają za zbyt wielkie i święte, ułatwienia socjalne i korzyści ekonomiczne wypływające z tytułu konkubinatu, czysto emocjonalna i romantyczna koncepcja miłości, obawa przed utratą wolności i niezależności, odrzucenie czegoś pojmowanego jako instytucjonalne i biurokratyczne.
Musimy znaleźć słowa, motywacje i świadectwa, które by nam pomogły w poruszeniu najgłębszych zakamarków serc ludzi młodych, gdzie są najobfitsze źródła ich zdolności do wielkoduszności, zaangażowania, miłości, a nawet heroizmu, aby ich zachęcić do zaakceptowania z entuzjazmem i męstwem wyzwania małżeństwa.”

Franciszek, Adhortacja Amoris Laetitia, nr 40.

 

„(…) trzeba pomóc młodym ludziom w odkryciu wartości i bogactwa małżeństwa. Powinni oni mieć możliwość poznania atrakcyjności pełnej jedności, która uwzniośla i udoskonala społeczny wymiar życia, przyznaje seksualności jej najwspanialszy sens, a jednocześnie promuje dobro dzieci i daje im najlepsze warunki dla ich dojrzewania i wychowania.”

Franciszek, Adhortacja Amoris Laetitia, nr 205.

 

 

Zachęcamy osoby żyjące w tzw. „wolnych związkach” do udziału w kursach przedmałżeńskich. W Archidiecezji Katowickiej wszystkie kursy prowadzone są metodą dialogową i mają na celu: wzajemne poznanie się przyszłych małżonków, podjęcia decyzji co do własnej przyszłości, przybliżenie wartości małżeństwa sakramentalnego. Udział w tychże naukach, umożliwi lepsze poznanie siebie samego i drugiej osoby, wzajemnych oczekiwań, pozwoli zobaczyć siebie w kontekście dalszego wspólnego życia.

Bliższe informacje w zakładce „nauki przedślubne”.

Copyright © Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Katowickiej