Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Katowickiej

Przygotowanie do małżeństwa

Odwiedziło nas:

095557
Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Bieżący miesiąc
Dotychczas
94
128
1180
4970
95557

Twój IP: 54.159.85.193
2018-05-25 03:08

Ruch Focolari

 

Rodzina

Wzór, który pociąga i przynosi owoce.
Małżeństwa na granicy rozpadu odnajdują siłę do ponownego podjęcia dialogu i odbudowania tego, co pęknięte.
W świecie, który zapomniał o wielkich wartościach i przygląda się obojętnie rozpadowi podstawowej komórki społecznej, świadectwo rodzin kierujących się głębokimi wartościami, otwartych i solidarnych jest zaczynem społeczeństwa bardziej zaangażowanego zarówno religijnie, jak i społecznie.

 

Ruch Nowe Rodziny

Ruch Nowe Rodziny (powstały w 1967 r.) przez ponad 40 lat istnienia, zaproponował i rozpoczął nowy sposób bycia rodziną oraz nowatorską kulturę rodzinną opartą na czterech podstawach: wychowaniu, formacji, aktywności społecznej, solidarności.
Wszystko zaczęło się od zaangażowania jego członków w radykalne życie duchowością Focolari – duchowością jedności. W rodzinie powołanie to stanowi równocześnie formację. Relacje głębokiej jedności budowane każdego dnia przez rodziców, stają się mocnym punktem odniesienia w stosunku do dzieci. W tej perspektywie również różnice między pokoleniami nie są już ścieraniem się przeciwieństw, lecz pozytywną wymianą darów.
„Rodzina nie zamyka się w sobie – mówiał Igino Giordani, uważany przez Chiarę Lubich za współzałożyciela Nowych Rodzin – lecz rozrasta się jak komórka, która żyje dla siebie na tyle, na ile współżyje z braćmi. Z rodziny żyjącej Ewangelią, jak ze świętego i naturalnego źródła, wyrasta nowe społeczeństwo.” 

 

Szkoła Loreto – to międzynarodowa szkoła dla rodzin, prowadzona przez Ruch Nowe Rodziny od 1982 roku. Jej siedziba mieści się w okolicach Florencji, w miasteczku Loppiano. Do tej pory odbyło w niej formację 1200 małżeństw z całego świata. Ostatnio rozpoczęto kursy dla doradców rodzinnych honorowane przez Unię Europejską. Podobne szkoły powstają także w innych krajach.
Formacja rodziny odbywa się w duchu wspólnej pracy, poprzez naukę i udział w innych działaniach. Specyfiką doświadczenia jest zanurzenie się ‘full-time’ (24 godziny na dobę) w środowisku, którego prawem jest Ewangelia przeżywana w świetle duchowości jedności. Międzynarodowe środowisko sprzyja otwarciu się i przenikaniu różnych kultur.

Międzynarodowe kongresy tematyczne – odbywające się okresowo, charakteryzuje wymiana myśli i doświadczenia pomiędzy rodzinami i światowej klasy ekspertami.

Family-point – kursy formacyjne dla rodzin dotyczące najbardziej aktualnych i palących problemów rodziny. Siedziba: miasteczko Loppiano.

Pomoc na odległość – Ruch Nowe Rodziny, w 45 krajach południowej półkuli, realizuje około 100 projektów rozwoju, działając na rzecz ponad 18 400 dzieci. Projekty te obejmujące także kursy alfabetyzacyjne oraz szkolenia zawodowe i przygotowujące do życia w rodzinie dla rodziców, finansowane są dzięki akcji ‘pomoc na odległość’. Ruch Nowe Rodziny zajmuje się także międzynarodowymi adopcjami. (www.famiglienuove.info/sad/)

To wielkie międzynarodowe spotkanie odbywające się co 12 lat. Ostatnie, zatytułowane: „Familyfest 2005 (…) w hołdzie Papieżowi rodzin” odbyło się w kwietniu 2005 r., wkrótce po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca i jako wyraz wdzięczności dla Papieża dedykowane było właśnie Jemu. Było to międzynarodowe wydarzenie, na które obejmujące sieć 200 mniejszych spotkań odbywających się równocześnie w różnych miastach i stolicach 78 krajów na 5 kontynentach, połączonych dzięki bezpośredniej transmisji telewizji RAI Uno. Z dużym odzewem spotkał się zaproponowany tam projekt solidarnościowy: „Jedna rodzina – jeden dom”. Powstał on wśród rodzin żyjących w najbiedniejszych dzielnicach stolicy Filipin, a obecnie obejmuje również na obszary Tajlandii i Sri Lanki dotknięte tragedią tsunami oraz peryferie Cochabamby w Boliwii.

Pierwszy Familyfest odbył się w 1981 r. w rzymskim Pałacu Sportu (Palaeur). Uczestniczyło w nim ponad 20 000 osób z całego świata, a jego punktem kulminacyjnym było przemówienie papieża Jana Pawła II. Również w rzymskim Palaeur odbył się w 1993 r. kolejny Familyfest, stanowiący przygotowanie do Międzynarodowego Roku Rodziny (1994). Transmitowały go na żywo telewizja RAI 1, RAI SAT, nagrywały go też wiele stacji telewizyjnych z różnych krajów. Oprócz świadectw, debat i elementów artystycznych zaproponowano również projekty pomocy dla dzieci o utrudnionym starcie. W odpowiedzi na trwającą wówczas tragedię w Jugosławii powstał także projekt „gościna i praca” dla kobiet bośniackich wypuszczonych z obozów.

 

Kontakt:
Focolare Katowice
40-060 Katowice,
ul. Fliegera 18/23
tel. 32 – 251 18 38
e-mail: focmkat@poczta.onet.pl
www.focolare.pl

 

 

 

 

 

Copyright © Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Katowickiej