Twój IP: 54.81.0.22

Ruch duchowości małżeńskiej Ruch duchowości

małżeńskiej – Equipes Notre-Dame

notre dame 300x176

Ruch Equipes Notre-Dame – grupy Naszej Pani powstał we Francji 1938 roku z inicjatywy kilku małżeństw, które z pomocą kapłana, ks. H. Caffarela postanowiły przyjąć zwyczaj przeżywania comiesięcznych spotkań, by na nowo wspólnie odkrywać sens i bogactwo sakramentu małżeństwa.
8 grudnia 1947 roku została proklamowana Karta Equipes Notre-Dame uznana za akt założycielski Ruchu.

Zgodnie ze Statutem, Equipes Notre-Dame, jako „ruch formacji duchowej i odnowy, pomagają swoim członkom w rozwijaniu w sobie miłości Boga i bliźniego; wzywają do wzajemnej pomocy braterskiej, aby ich członkowie mogli, osobiście i wraz ze współmałżonkiem, przyjmować realia życia małżeńskiego, rodzinnego, zawodowego i społecznego, zgodnie z wolą Bożą; rozbudzają w małżeństwach świadomość ich misji ewangelizacyjnej w Kościele i w świecie poprzez dawanie świadectwa miłości małżeńskiej oraz poprzez inne, zależne od ich wyboru, sposoby działania” (Statuty, art. 3).

Międzynarodowe stowarzyszenie Equipes Notre-Dame jako ruch duchowości małżeńskiej adresowany jest do małżonków sakramentalnych. Gromadzi małżonków, którzy dążą do wypełnienia przyrzeczeń chrzcielnych, którzy odpowiadając na wezwanie Chrystusa „Pójdź za Mną” poszukują Boga w swoim życiu. Można powiedzieć, że Ruch narodził się dzięki odkryciu, że podstawą rodziny jest małżeństwo, którego prawdziwym fundamentem może być jedynie miłość. Założyciel ruchu ks. H. Caffarel był głęboko przekonany, że miłość małżeńska jest wielką rzeczywistością duchową i zasadniczym fundamentem małżeństwa.

Odpowiadając na pytanie: „czy są jakiekolwiek działania ewangelizacyjne podejmowane przez naszą wspólnotę?” Odpowiadamy, iż cały nasz ruch ze swym charyzmatem jest ewangelizacyjny, adresowany jednak do grona małżonków sakramentalnych pragnących żyć łaską sakramentu małżeństwa. Pracując z łaską i w charyzmacie ruchu małżonkowie z większą odwagą dają świadectwo w rodzinie i w „świecie”. Podejmują wtedy posługi na rzecz Kościoła, jak i na rzecz drugiego człowieka.

Jest nas ponad 122 500 małżonków i 12 000 kapłanów w 78 krajach. W Polsce małżonkowie tworzą ekipy dopiero od 10 lat. Region Polska to ponad 800 małżonków i 85 kapłanów. Sektor Śląski to 190 małżonków i 21 kapłanów.

Jesteśmy obecni na stronie internetowej www.end.org.pl – (można wpisać w wyszukiwarce ruch duchowości małżeńskiej lub ruch małżeński).

Organizujemy rekolekcje otwarte dla małżonków oraz rodzin.
Małżonkowie uczestniczą w życiu Kościoła: są Szafarzami Najświętszego Sakramentu, uczestniczą w przygotowaniu bliższym do małżeństwa, mają dyżury w Poradniach Życia Rodzinnego, są członkami Rad Parafialnych itp.
Dla każdego małżeństwa sakramentalnego jest miejsce w Equipes Notre-Dame – zapraszamy.

Bernadka i Piotr Dylowie
Para Odpowiedzialna za Sektor Śląski